Kumpas Kullanımı

Yayınlandığı Kategori İmalat Teknikleri

ÖLÇÜ ALETLERİ - KUMPAS KULLANIMI

 

Kumpas günümüzde sanayi alanında en çok kullanılan ölçü aletlerinden biridir. Önceleri mekanik kumpaslar sonrasında saatli kumpaslar kullanılmaktaydı, şimdi günümüzde dijital kumpaslar kullanılmaktadır. Her ne kadar mekanik kumpasların kullanım oranı azaldıysada, elektronik kumpasların suya ve toza olan dayanıksızlığı nedeniylede mekanik kumpaslar tercih edilmektedir. (Belirtmekte fayda var, 250TL üzeri djital kumpasları bu kategorinin dışında tutuyoruz.)

 

Kumpas iç ve dış uzunlukları yüksek doğrulukta ölçmeye yarayan alettir. 0-100, 0-150 yada 0-250 veya farklı ölçülerde kumpaslar mevcuttur. Günümüzde en çok tercih edilen 0-150 modeldir. Kumpaslar ikiye ayrılır, dijital olanlar ve manuel olanlar. Kullanım alanlarına göre tercih edilir. Eğer pratik ve hızlı ölçüm istiyorsanız dijital kumpas tercih etmelisiniz. . Dijital kumpaslar hassas olduğu için kullanım esnasında dikkatli olmak gerekir. Manyetik alan, Su bu tip kumpasların baş düşmanıdır. Manuel kumpaslar, 0,05 yada 0,02 hassasiyetle ölçüm yapabilir. Dijital kumpaslara göre okuması haliyle biraz zordur. Ama bikaç pratikten sonra sizde hızlı okuyabilirsiniz. Su ve Manyetik Alan dijital kumpasların baş düşmanı demiştik, manuel kumpaslardada en çok yaşanan problem çizim aracı olarak kullanılmasıdır. 

SİZLERDE KUMPASI BU AMAÇLA KULLANMAMALISINIZ! Genelde her iki kumpastada ölçüm yaparken, kumpasın ağzını kontrol edin. Sizden önce biri yukarıda anlattığım gibi kullanarak kumpasın uç kısmını aşındırmıştır ve sizde ölçümde hata yaparsınız. Aşağıdaki programları kullanarak verniyerli kumpasın kullanımını öğrenebilirsiniz...

 

Artık öğrenmiş olduğunuzu düşünerek, Bu basit programla çalışmalar yapabilirsiniz.

 

Farklı Kumpas Modelleri

 

 
Okunma 7105 kez